🇨🇦 Canada · #260 of 538 cities · 2026

Costul Vieții în Moncton

3.0% sub media din Canada

Locul #260 din 538 de orașe · Mai scump decât 51.7% din orașele din lume

Comparat cu media din Canada

Prețuri Chirie

Prețuri chirii în Moncton

Apartament Centrul orașului În afara centrului Economisești
1 cameră CAD 877/mo ≈ $639 CAD 658/mo ≈ $479 25%
3 camere CAD 1,527/mo ≈ $1,113 CAD 1,145/mo ≈ $835 25%
Estimat din indicele chiriilor. Prețurile reale pot varia. · 2026

Indici de Cost

Costul vieții
-3.0% Average
Chirie
-8.2% Affordable
Alimente
+1.7% Average
Restaurante
-2.3% Average
Putere de cumpărare
-8.5% Weak

Viața în Moncton: la ce să te aștepți

Moncton este average conform standardelor globale (locul #260 din 538 orașe). Este 3.0% mai ieftin față de media din Canada, pe baza a 24 orașe.

Alimentele sunt average, iar mesele la restaurant sunt average. Rent oferă cel mai bun raport calitate-preț, iar Groceries este cel mai scump.

Puterea de cumpărare locală este limitată — locuitorii își pot permite mai puține bunuri și servicii decât în majoritatea orașelor.

Angajații din Canada cu CAD 80,245 brut primesc CAD 5,082/lună net după impozite (cotă efectivă: 24%%). Vezi calculatorul fiscal complet pentru Canada →

Orașe Similare

Cum se compară Moncton?

Planifici o mutare în Moncton?

Compară costul vieții cu orașul tău actual sau calculează salariul net după taxe.

Ghid de decizie
Ar trebui să mă mut în Moncton?
Calculator fiscal
🇨🇦 Impozit pe venit Canada 2026
Clasamente
Cele mai ieftine orașe din lume

Relocation Toolkit

Trusted services for your move